Τα νέα μας!

οι δραστηριότητες του συλλόγου μας

Αποτελέσματα ΟΑΚ Αίγινας στους 6ους Παντροιζηνιακούς αγώνες

Με πολλές διακρίσεις επέστρεψε η ομάδα του ΟΑΚ Αίγινας από τους 6ους Παντροιζηνιακούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 13-14 Σεπτεμβρίου στον Γαλατά.
Την πρώτη μέρα οι μικροί ηλιακά αθλητές μας συμμετείχαν στα 1000μ με τον Διονύση Παπαδάκο να κόβει πρώτος το νήμα σε απόσταση αναπνοής από τον δεύτερο αθλητή μας Τζίμα Αντώνη. Στην ίδια κούρσα δεύτερος στην κατηγορία του τερμάτισε ο Τζίμας Κωνσταντίνος ενώ συμμετείχαν επίσης οι αθλητές της ομάδας Δημοπούλου Μαρία, Δημοπούλου Γεωργία, Τζίμα Ελπίδα, Τζίμας Αργύρης και Παπαδάκου Μαριέττα δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό και πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση.
Την δεύτερη μέρα των αγώνων στην μεγάλη διαδρομή του ημιμαραθωνίου συμμετείχε ο Τζίμας Παναγιώτης ο οποίος τερμάτισε 22ος σε χρόνο 1.53' ενώ στην σκυτάλη (2x10.500μ) ο Τζίμας Κωνσταντίνος και η Τζίμα Βασιλική ήρθαν 3οι με χρόνο 1.51΄.
Τέλος στα 5.000μ είχαμε την πρωτιά του Αντώνη Ζαμπέλη με χρόνο 16.44, με 2ο τον Γιώργο Ζαμπέλη με 18.38. Στην 6η θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Δημόπουλος με 19.27 και μετά από μία απίστευτη κούρσα με έντονο συναγωνισμό ο Διονύσης Παπαδάκος για κλάσματα του δευτερολέπτου τερμάτισε 8ος με 9ο τον Τζίμα Αντώνη στα 21.00. Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες και στην κατηγορία 35-50 ετών η Ντάντσενκο Άννα τερμάτισε 2η σε χρόνο 32.43 και 3η η Σπανού Μαρία σε 35.07.
Ηταν ένα διήμερο γεμάτο αγώνες, βόλτες σε Γαλατά και Πόρο, βουτιές στην θάλασσα και μία άψογη φιλοξενία από τους διοργανωτές. Επόμενος αγώνας τώρα ο 3ος "Ελλάνιος Δίας" στην Αίγινας στις 20 Οκτωβρίου.